Strategisk netværk for IT-chefer og -direktører II

Netværket er et lukket forum for personer med overordnet ansvar for it i større danske virksomheder. Målsætningen er et fortroligt og stabilt netværk, hvor deltagerne kan diskutere relevante problemstillinger og bruge hinanden til individuel sparring.

I DIT's strategiske netværk er ord som fortrolighed, engagement og inspiration i fokus. Vi ønsker, at netværket skal være en kilde til ny faglig viden på et højt professionelt niveau. Deltagerne skal føle, at det er tiden værd, og at møderne i netværket bidrager væsentligt til deres faglige og personlige udvikling.


Hvem kan blive medlem?

Der er fastsat en række krav til deltagelse i netværket for it-chefer. Det har vi gjort for at sikre homogenitet og ligeværdighed i netværket. Alle personer i netværket skal derfor være øverste ansvarlig for it og have en væsentlig ledererfaring. Virksomheden skal have mere end 500 ansatte i alt og være af en type, hvor it er et fokusområde.

Lever du op til disse betingelser, kan du søge om en invitation til netværket. Det gør du ved at sende en mail til netværksafdelingen hos DIT med dit cv samt en beskrivelse af dit nuværende stillingsområde.

SØG OM OPTAGELSE

Program for næste møde

Den 7. - 8. juni 2012

Strategisk netværk nr. 2
Program torsdag 7. juni kl. 19 - fredag 8. juni 2012 kl. 16

Mødested: Hotel Hesselet, Nyborg
Adresse: Christianslundsvej 119, 5800 Nyborg
http://www.hotel-hesselet.dk/

TEMA:  ”Ledergruppen” Subtema, aften : ”Arbejdsglæde”

Torsdag 7. juni 2012 

Kl. 19.00 Ankomst og middag på hotellet

Kl. 20.30 Indlæg om arbejdsglæde ved Jon Kjær Nielsen (http://jon.dk/).
Foredraget er struktureret omkring en række praktiske eksempler på arbejdspladser der er gået foran. Virksomheder der har skabt en kultur hvor man har lyst til at komme på arbejde hver morgen. Udgangspunktet i foredraget et et solidt teoretisk grundlag, med viden fra den nyeste forskning. Alt samme leveret i et nede-på-jorden sprog, uden konsulentsnak og TBF’er (TreBogstavsForkortelser). Der trækkes på psykologi, sociologi, gruppedynamik, hjerneforskning og forsøg på mennesker :o)

Kl. ca. 21.45 I hotellets bar: Kaffe, snak og evt. avec

Fredag 8. juni 2012

Kl. 09.00 Velkomst
Velkomst til evt. nye medlemmer. Introduktion af dagens emne.
Kort forventningsafstemning: Hvad håber vi hver især at tage med hjem fra dagen?

Kl. 09.30 Poul Brunn, Consensus Management: Fungerer din ledergruppe optimalt?
Poul Brunn er direktør og partner i Consensus Management, der er konsulentvirksomhed indenfor ledelses- og organisationsudvikling. Poul Brunn har stor erfaring med at coache topchefer om ledergrupper.
Oplægget handler om dynamikken i ledergruppen – både den du selv er en del af, og den du skal lede på niveauet under dig.
Kl. 10.45 Pause
Kl. 11.05 Diskussion i grupper: Hvordan er dynamikken i ledergruppen under mig?
Kl. 11.50 Opfølgning på gruppediskussioner, med Poul Brunn
Kl. 12.15 Frokost
Kl. 13.00 Walk-and-talk
Kl. 13.45 Oplæg til anden gruppediskussion: Ledergruppen, jeg selv er medlem af
Kl. 14.00 Diskussion i grupper
Kl. 14.45 Pause
Kl. 15.00 Opfølgning og afsluttende debat med Poul Brunn
Kl. 15.45 Kort om de næste arrangementer
Kl. 16.00  Afslutning

 

Testimonials

"Når jeg deltager i netværket, er det fordi jeg gerne vil drøfte ledelse af større it-organisationer med ligesindede. Jeg tror på, at via en åben dialog og videndeling kan vi alle få meget ud af netværket”. 
                                                                    
Klaus Skjødt, områdedirektør Koncern-IT, Jyske Bank

Facilitator

   Allan Fischer Madsen 

Tlf. 4057 0762

E-mail: allan.fischer-madsen@devoteam.dk 

Virksomheder repræsenteret i netværket

Netværket består af deltagere fra følgende virksomheder:

3F
A.P. Møller - Mærsk A/S
Aller Media A/S
Berlingske Media
Coop Danmark A/S
Devoteam Consulting A/S
Dovista A/S
DuPont Information Technology
Ferrosan A/S
GN Netcom A/S
H. Lundbeck A/S                          

LM Wind Power A/S
Nomeco A/S
Nordea Liv & Pension It-D44
Nykredit
Rigspolitiet - Koncern IT
SuperGros
TOP-TOY A/S
VP Securities A/S
Wolseley Group IT
YouSee A/S