
Facilitering er mere end god kaffe, men hvad indebærer det egentlig i praksis?
Benedicte Fleuron, lektor & studieleder, RUC
I mange projekter forventes det, at projektlederen skaber fremdrift gennem samarbejde på tværs af fagligheder og interesser. Alligevel bliver facilitering ofte reduceret til møder, workshops eller personlige kompetencer. Men hvad vil det sige at facilitere, når det handler om at skabe reel deltagelse i praksis?
Med afsæt i et forskningsstudie af facilitering i co-creation sætter dette oplæg fokus på facilitering som en praksis. Benedicte viser, hvordan projektledere arbejder med at understøtte deltagelse, koordinere samarbejde på tværs af aktører og håndtere forskellige hensyn i samspil over tid.
Som deltager får du konkrete perspektiver på, hvordan facilitering kan forstås og praktiseres som en central men ofte overset del af projektlederens arbejde.
Taler

